Soms lijkt een hulpvraag simpel: een paar struiken snoeien, wat onkruid weg. Maar achter een verwilderde tuin schuilt vaak een verhaal dat je niet ziet vanaf de stoep. Via de Hulplijn Dordt kregen we zo’n vraag doorgestuurd. Te groot voor een vrijwilliger, meer iets voor een ondernemer van ANDERS. En juist dan is een huisbezoek goud waard. Want wat ontdek je als je doorvraagt? Waarom lukt het niet om die tuin bij te houden? En welke stappen brengen écht verandering?
Sifra ontving me gastvrij. Haar huis zag er keurig uit maar de tuin was een ander verhaal. Nadat Sifra was gescheiden van haar verslaafde man kon ze nergens terecht en belandde ze met haar 2 kinderen weer bij haar moeder. In de schulden geraakt door haar ex had ze geen mogelijkheden om weer op zichzelf te gaan wonen. Na jaren kreeg ze eindelijk dit huis aangeboden. Dolblij met haar eigen plekje maar ook vol zorgen om de tuin. Ervaring met tuinieren heeft ze niet en ze schaamt zich voor de staat waarin haar tuin nu is. Als ik naar buiten kijk snap ik haar zorgen en schaamte, maar besef ik ook dat ze niet geholpen is met een eenmalige snoeibeurt van de bomen en struiken.
Ik bedenk een plannetje en leg die aan Sifra voor: eerst een grondige snoeibeurt van de tuin en daarna een tuinmaatje die haar helpt om het tuinieren onder de knie te krijgen. Ik benader klusservice Bonaventura. Een leuke partner waar we vorig jaar mee in contact kwamen. Zij zijn onderdeel van de Profila Zorggroep en doen betaalde klussen in en om het huis voor zowel particulieren als bedrijven. Ze willen ook af en toe een klus voor ons oppakken dus vroeg ik hen om de tuin onkruidvrij te maken. Dat zorgde al voor een stuk meer rust en overzicht. Voor het grote snoeiwerk kwam Drechtwerk Groen in beweging. Met 4 man veranderden ze de tuin in een strakke basis waar Sifra mee verder kan. En beide keren zorgde Sifra voor een lekkere versnapering.
Tot slot benaderde ik Present Dordrecht weer en legde de situatie uit: of zij iemand hadden die samen met Sifra de tuin weer verder vorm kan geven en haar kan helpen om zelfstandig de tuin te gaan onderhouden. Daar wordt aan gewerkt!
Ondertussen is Sifra in de weer met kokend water in haar tuin: zo kan zij op een eenvoudige manier het onkruid tussen de tegels bestrijden. Ze kan bijna niet bevatten hoe overzichtelijk de tuin er nu uitzit en toont haar dankbaarheid in de appjes die ik van haar krijg. Zoals deze: ‘Ik moet even wat tranen wegpinken, tranen van geluk’. Als we de voor- en na foto hieronder zien begrijpen we dat maar al te goed.
